Ozdobte interiér nádherným bramboříkem

Květy ve tvaru motýlích křídel jsou hned po vánoční hvězdě nejoblíbenější ozdobou každých Vánoc. Pěstování bramboříku není vůbec žádná věda a za trochu laskavé péče se odvděčí překrásnými květy nejen přes svátky, ale i po celou zimu. 

Nenáročný horal

Bramboříkdo našich krajů přišel z horských oblastí Malé Asie. V rodu bramboříků existuje přibližně 20 druhů. Jediný, který zdomácněl a roste divoce v Evropě, je brambořík nachový. U nás jej můžeme potkat v listnatých lesích a hájích jižní Moravy. Je ovšem chráněný a také velmi jedovatý.
růžový brambořík
Nejoblíbenějším druhem pro domácí pěstování je druh bramboříka perského. Jeho šlechtěním došlo k vytvoření mnoha zajímavých odrůd odlišujících se barvou a plností květů i tvarem a kresbou listů.

Na bramboříku můžeme obdivovat květy v jakoukoliv roční dobu. Nejvíce mu ale vyhovují právě zimní měsíce, kdy ho můžeme vidět kvést nejčastěji, načasování kvetení se pohybuje od listopadu do února.

Ideální teplota pro období kvetení je 16 °C. Bude se mu dobře dařit na severním okně bez průvanu, ale s dostatkem čerstvého vzduchu. Ideálním místem pro pěstování bylo vždy místo mezi špaletovými okny.
brambořík ve své kráse
Brambořík zásadně nezaléváme přímo na hlízu nebo do substrátu. Dlouhodobé přemokření téměř bezprostředně způsobí napadení houbami a plísní, ale i pokud necháme rostlinu v době vegetace přeschnout, bude její záchrana obtížná.
V době kvetení můžeme brambořík lehce přihnojit vhodným přípravkem na podporu květu. Jakmile se přibližně v únoru přestanou tvořit poupata, omezíme zálivku. Až celá nadzemní část rostliny zaschne, můžeme vyjmout hlízu ze substrátu a necháme odpočinout.
 
V květnu můžeme opět brambořík probudit. Hlízu částečně zanoříme do hlíny a začneme ji postupně zalévat. Při takové péči může rostlina vydržet třeba i patnáct let.

Summary
Share