Co je to kolagen a k čemu je dobrý?

Kolagen je pro naše tělo přirozená látka. Vyskytuje se totiž v těle každého z nás. Jedná se o bílkovinu, která je nerozpustná ve vodě a tvoří základ pro naše pojivové tkáně.

Najdeme ho například v kostech, kloubech, šlachách, vazech, zubech ale třeba i očích. Naše tělo je schopné produkovat kolagen zhruba do dvacátého pátého roku života. Od tohoto věku tvorba kolagenu postupně klesá. Proto je dobré se s pokročilým věkem zamyslet, zda by nebylo vhodné začít užívat kolagen v nějaké formě doplňku stravy.

kolagen

Kolagenu existuje 28 typů. Každý má trochu jinou funkci a úlohu. V našem těle se nejčastěji vyskytují typy I až IV.

A jaké má na naše tělo kolagen účinky?

Užíváním kolagenu výrazně prospíváte vašim kloubům a kostem. Kolagen zvyšuje jejich odolnost a pevnost. Pokud kolagen v těle ubývá, mohou se objevovat nepříjemné bolesti. Dbejte proto i na prevenci. To, že vás teď nic nebolí neznamená, že se vaše kosti nemohou za pár let či měsíců ozvat.

Už jsme zmínili, že kolagen je hojně využíván také v kosmetickém průmyslu. Je to proto, že díky němu je vaše pokožka pevnější, pružnější a působí zdravě a svěže. Proto kosmetičky doporučují užívání kolagenu pro udržení mladistvého vzhledu, ať už ve formě kosmetického přípravku, například krému, nebo formou doplňku stravy.

kolagen

Kolagen je prospěšný i pro vaše vlasy. Má vliv na veškerou pokožku na vašem těle. A jelikož vlasové folikuly jsou umístěny v pokožce, její stav výrazně ovlivňuje kvalitu vašich vlasů. Díky kolagenu budou vaše vlasy hustší, pevnější a budou působit zdravějším dojmem.

Kolagen má vliv i na další zdravotní stránku vašeho těla. Například je výborný, pokud máte problémy se střevy. Záhyby střev, které se nazývají klky, jsou totiž tvořeny právě kolagenem. Jeho užíváním posílíte stěnu střev, což bude mít pozitivní vliv na vaše trávení a vyprazdňování.