Zahradu dobře zazimujte

Zima přešlapuje za dveřmi, a tak je nejvyšší čas zkontrolovat, zda jste svou zahradu dobře připravili k zimnímu spánku, aby se na jaře probudila fit a plná elánu. Pro její atraktivitu v následující sezoně je důležité správné zazimování. Kdo to ještě nestihl, má nyní nejvyšší čas.

Listí, které spadá ze stromů, shrabte, ale rozhodně nevyhazujte, bude se vám hodit jako zimní přikrývka na potřebných místech, a na jaře ho budete moci zkompostovat. Pozor si ovšem dejte na listí z ovocných stromů, protože na nich dost často ulpívají zárodky houbových chorob, které infikují mladou zeleň.
sněhulák na zahradě

Důkladnou péči vyžadují snad všechny rostlinné druhy


Dřeviny je potřeba zabezpečit proti rozlamování větví těžkým sněhem. Především jehličnany raději pevně svažte. Kmeny ostatních stromů obalte jutou nebo bílým nátěrem, čímž zabráníte jejich popraskání na jaře, kdy se ve stromech probouzí míza. Choulostivější keře obalte ochrannou tkaninou, těm menším postačí zakrytí slámou nebo listím.

Jestliže máte na zahradě rostliny, které špatně snáší nízké teploty, měli byste je zazimovat dříve, než přijdou první mrazíky, jinak hrozí jejich poškození.

Hrnkové rostliny, tedy ty, co máte na zahradě v květináčích nebo jiných nádobách, byste měli zavčasu přenést do sklepa nebo do teplejších prostor. Zapomenout byste neměli ani na truhlíky na oknech.

Ze záhonů je potřeba uklidit mnoho druhů rostlin, které mají hlízy nebo cibule. Před mrazem je však také nutné ochránit různé exotické druhy rostlin, které jsou zvyklé na teplejší podnebí.
zasněžená zahrada

Trvalé rostliny bývají většinou mrazuvzdorné, proto jim nevadí přezimovat na zahradě. Ovšem ty, kterým vadí chladné počasí a mráz, musíte na zimu připravit. Nejvhodnější a nejšetrnější způsob je přikrytí nadzemní části rostlinek chvojím, organickým materiálem, jako je sláma, listí či hobliny, nebo zeminou.

Ostatní záhonky zbavte plevele a dobře je zryjte. Zemina tak bude mít možnost dobře promrznout, čímž nabere sílu na další sezonu.

Se zazimováním vaší zahrady si nemusíte dělat velké starosti, jen je potřeba řídit se instinktem a zkušenostmi, a dbát na potřeby jednotlivých rostlin. V každém případě však nečekejte na sníh, protože skutečná zima nepřipravené zahradě uškodí. Proto to neodkládejte na zítřek, ale udělejte to ještě dnes!