Co takhle zkusit pískovec


Když zvažujete nad volbou vhodné dlažby do domu, do bytu nebo na zahradu, máte mnoho možností. Především se nabízí keramické nebo betonové dlaždice či tvarovky, ale tehdy jde pouze o uměle vytvořené výrobky podle počítačových či vizuálních návrhů některých tvůrců (designérů) a vy se přizpůsobujete tomu, co je aktuálně na trhu. Zkrátka nějaký designér vymyslí určitý druh potisku na glazuru a vy si jej pak zakoupíte a budete jej mít doma řadu let. Když se ovšem obrátíte na ryze přírodní materiál, jakým je např. dřevo nebo kámen, máte pokaždé něco originálního a neopakovatelného.

pískovcové skály

Každý kámen má jedinečnou kresbu, jak z hlediska druhu jeho minerálního složení, tak i jednotlivé krystalové struktury, stejně jako jsou u dřeva vznikající letokruhy. S tímto vědomím se pak snáze nakupuje ve stavebninách a ve firmách, které obkladový či dlažební kámen nabízí. Na výběr je celá řada hornin, např. žula, porfyr, kvarcit, mramor, rula nebo třeba pískovec Stone expert.

vytesaná stavba v pískovci

Pískovec oslovuje svým vzhledem

Pískovec patří mezi horniny snadno opracovatelné a s velkou pevností při tlakové zátěži. Výborně odolává povětrnostním vlivům a hlavně nádherně vypadá. Jeho vzhled okouzlí mnohé z vás a jistou roli v tom hraje jeho teplá barva. Kombinace žluté, oranžové, okrové a hnědé působí na lidskou psychiku podobně, jako slunce na obloze, kterou nezakrývá žádný velký mrak. Milujeme slunečné dny, protože slunce a jeho teplá barva pomáhá vytvářet hormon štěstí – serotonin, a zřejmě k podobnému jevu dochází právě při pohledu a při kontaktu s pískovcem.

Jeho výhoda tkví v tom, že se hodí kamkoli, dovede vyzdobit dlažbu v domě a současně vytvořit nádherné pochozí chodníčky mezi skalničkami, anebo obložení části domovní fasády. Pískovec vás zkrátka nezklame, je to, jak se říká „sázka na dobrého koně“ pro každého, kdo dává přednost jedinečnosti a přírodním surovinám.