Střední věk je šancí na změnu

Před pár lety jste možná kroutil hlavou nad počínáním kolegy, který se zbláznil do mladší kolegyně a rozbořil dosavadní jistoty – sobě i nejbližší rodině. Kroutil jste hlavou nad tím, kam dal rozum. Dneska možná řešíte totéž anebo už máte přinejmenším dost všech omezení, která vám přichází do cesty. Nasycenost – a dosaďte si libovolně, čeho se tak ve vašem životě může týkat – patří k hlavním znakům přicházející krize středního věku. Zkuste se na ni dívat z té lepší stránky – přináší možnost změny a nemusí to být nutně „zbořením všeho od základu“.
zamračený muž
 
Fyzické změnyna těle už se nedají přehlédnout, možná přišla i nějaká zdravotní omezení. Na školním srazu už natrvalo chybí první spolužák, a vy bilancujete dosavadní život. Velmi pravděpodobně ho vidíte spíš v černých barvách nespokojenosti. A došlo vám, že jste možná v druhé půlce života a moc jste si ho přitom neužili. Nelekejte se, v tomhle věku se prostě přehodnocuje. Navíc vaše tělo prochází i hormonálními změnami, které sice nejsou tak zřetelné, jako byly ty v pubertě, ale na vaší náladě se určitě odrazí.
 
Měřítkem úspěšnosti, jak projdete touto krizí, bude vaše schopnost najít skutečné zdroje touhy po změně a správně je pojmenovat. Zkrátka přesně si uvědomit, co vám vadí. Pokud si odpovíte, že za všechno může vaše manželka, může se vám stát, že za pět let budete v podobné situaci a nespokojený jako dnes – s tím rozdílem, že budete mít ještě další malé děti, platit výživné na ty starší z prvního manželství a velmi pravděpodobně už na další změnu partnerky, která se „najednou“ nápadně podobně chová jako vaše předchozí žena, vám už síly nezbydou.
kostka na dlani
 
Na rozhodnutí si proto dejte čas, zkuste komunikovat se svým okolím i „sami se sebou“, i když se vám do toho nechce. Čtěte, cestujte, bloumejte, vyzkoušejte netradiční jídla nebo skok s padákem. Po boku nové partnerky počkejte se založením rodiny a udržujte si své přátele. Jde totiž o to, jak dobře se v tomto období zařídíte na život „po krizi“. Jedno je jisté – po krizi se vám vrátí rovnováha a je na vás, jestli nad svým chováním budete zpětně jenom kroutit hlavou.