Ve víně je pravda

To možná není tak úplně pravda, i když se to často tvrdí a slýchává. Člověk ztrácí zábrany a řekne na sebe první, poslední, to ano a dost často udělá něco, čeho pak druhý den lituje. Nesmí se to s ním prostě přehánět.
Různé světové průzkumy potvrzují, že přiměřené pití vína není až tak škodlivé, jak by šéf protialkoholní léčebny asi tvrdil. Francouzi se dožívají vyššího věku a bývají zdravější než ostatní národy. Ve středověku pily víno děti i těhotné ženy, červené víno se podávalo při ztrátě krve. To bychom dnes sice asi nedoporučovali, ale umět si vychutnat sklenku dobrého bílého, růžového, červeného nebo perlivého vína stojí za to.

víno

Kam za vínem?

Zůstaneme-li v naší domovině, tak se jako první určitě nabízí Morava. Kolébka vín v Česku, s tradicí a zkušenostmi, kde si můžete vybrat ze 4 hlavních lokalit – Znojemsko, Mikulovsko, Slovácko a Velkopavlovicko. A tam pak z mnoha vesniček, vinařů a vinařských tratí.

červené víno

V Česku ovšem nejen na Moravě pěstuje se víno. Asi nejznámější oblastí v Čechách je Mělnicko. Konají se tam také vinařské slavnosti s dlouholetou tradicí a můžete tam ochutnat skvělý burčák. Více se o Mělníce dočtete na .

S vinicemi se setkáte ale také v Praze nebo na Kuksu a v dalších místech.
Kdo chce ochutnat něco od našich sousedů, zajede si do Německa k Rýnu nebo Mosele. Kolem těchto dvou řek se rozkládá mnoho tisíc hektarů vinic a dá se tam krásně projíždět i na kole a ochutnávat a ochutnávat. Na rozdíl od nás Vám tam nehrozí policejní kontroly. Dobré víno je i u Bodamského jezera.

V Rakousku je zase známá oblast Wachau u Dunaje, jejíž návštěva se dá také spojit s cyklovýlety a dělají tam taktéž výborné šnapsy. Vinné sklípky najdete i u Neusiedler See a v dalších částech Rakouska.

hroznové víno

Zážitkem je samozřejmě dovolená ve Francii, která je mekkou vinařů a nad jejíž červené víno není.