Těžký život Bedřicha Smetany

Záleží jen na každém z nás, jak si se svým životem poradí. Je lehké říkat, že to nejde, protože … Fascinují mě lidé, kteří něco dokázali, přesto, že jim život házel klacky pod nohy. Jedním z takových obdivuhodných lidí je náš skladatel Bedřich Smetana.
notová osnova
·        Přes všechny překážky, které se mu stavěly do cesty, dokázal vytvořit neuvěřitelné dílo, které přežije (doufám) navěky.
Možná, že v jeho nadání hrály roli i určité geny.
–         Jeho matka pocházela z rodu Linků, který dal světu hudebního skladatele Jiřího Ignáce Linka.
–         Otec miloval hudbu jako amatérský muzikant.
Bedřicha od útlého dětství oba podporovali v lásce k hudbě. Brzy to přineslo své výsledky. Už v šesti letech měl své první veřejné vystoupení.

Jedna rána za druhou

V deseti letech se budoucímu geniálnímu skladateli stala nepříjemná nehoda. Při hře s kamarády vybuchla láhev se střelným prachem. Bedřich to odnesl poraněním tváře a následným zánětem čelisti a spánkové kosti. Mnozí badatelé se domnívali, že právě tato nehoda a její trvalé následky měly podíl na Smetanově hluchotě v jeho pozdějším věku. Zřejmě by k ní došlo tak jako tak. Osobní karamboly měly ale Bedřicha Smetanu provázet po celý jeho život.

Největší ránu mu osud uštědřil v jeho rodině.
·        Tři z jeho čtyř dcer zemřely.
–         Paradoxní je, že hudebně nejtalentovanější dcera, která byla mezi nimi, se jmenovala Bedřiška. Kdo ví, jestli by její odkaz nebyl ještě významnější.
·        Krátce po jeho dcerách zemřela i jeho žena.
·        Poté přišla osobní finanční krize.
koncert orchestru
Smetana odjíždí do Švédska, kde se mu začíná dařit. Brzy se mu po vlasti zasteskne a on se vrací zpět. Vznikají jeho nejslavnější díla
o   Braniboři v Čechách
o   Prodaná nevěsta

Pak přišla další rána v podobě ztráty sluchu. Je naprosto neuvěřitelné, že cyklus „Má vlast“ zkomponoval jako naprosto hluchý.