Což takhle trubičku? Ocelovou?

Využití ocelové trubky

Co je ocelová trubka netřeba povídat – každý z nás ji někdy viděl. Mnozí dokonce mnohokrát, protože s nimi pracují. Všichni trubky znají, všichni o nich ví, ale pokud se jich zeptáte, kde všude se používají, už budou patrně přemýšlet, kde by se daly využít a ne každý odpoví během pár sekund. Ocelové trubky se využívají u rozvodů plynů a tekutých kapalin (mnohdy potažené nějakým druhem izolace). V plynárenském průmyslu můžeme ocelové trubky využít pro zemní plyn a jeho zavedení do všech domácností v naší republiky. Hojně ocelové trubky využívá každý z nás ve chvíli, kdy otevírá dveře (oblast zámečnictví). Najde své využití i u výroby nábytku, ve stavebnictví a hlavně ve strojírenství. Přeci jen jsou trubky ocelové a strojírenství v mnohém využívá ocel a trubky z takovéhoto materiálu jsou právě u strojírenství nesmírně důležité.

Ocelová trubka

Z čeho jsou ocelové trubky

Ocelové trubky jsou překvapivě z oceli, ať už z oceli neušlechtilé nebo naopak z oceli ušlechtilé. Rozdíl mezi oběma ocelemi je ten, že se neušlechtilá ocel používá na takové součástky, které nejsou příliš namáhané. Ušlechtilá ocel se naopak plývá mnoha výhodami – počínaje odolností proti korozi, teplotní stálosti, vodivostí, má stálou teplotu a dlouhou životnost. Svým způsobem má každá ocel (ať už ušlechtilá nebo neušlechtilá) své opodstatnění a své využití, které i když ho nevnímáme, denně s ním přicházíme do styku… ať už otevíráním dveří, zapínání topení (trubky pro vedení plynu) aj.

Druhy ocelových trubek

Na našem trhu najdeme velké množství druhů ocelových trubek a každá má navíc svá další specifika, jestli jde o trubky:

  • s atestem s požadovanými hodnotami jakosti,
  • bez atestu,
  • izolované trubky, které obsahují protikorozní zátěr a vnější izolaci.

K tomu, aby se daly ocelové trubky využít např. u rozvodu zemního plynu, je zapotřebí i určité příslušenství k trubkám (přeci jen ne všude bude přímá trasa trubek, někde bude potřeba odbočit). Mezi příslušenství k trubkám patří:

  • příruby,
  • oblouky,
  • ohyby,
  • klenutá dna,
  • přechody aj.

ocelová trubka zemní plyn

Přestože se zdá, že jsou ocelové trubky jednoduché, opak je pravdou – od okamžiku naplánování do okamžiku realizace se všemi částmi příslušenství se může objevit mnoho nepříjemností spojené s realizací (tady je zapotřebí dát oblouk, tam příruba, tady stojí dům, musíme změnit trasu aj.). Své o tom ví i MZT-SERVIS, který se touto oblastí zabývá.