Dřevěné palubky versus shiplap

Shiplap se často objevuje v exteriérech jako obložení domů anebo chalup. Velice často se ale používá obložení také v interiéru, jak na stěnách, tak i na rozličném nábytku.  Shiplap znamená vlastně obložení stěn dřevěnými lamelami a palubkami. Mimochodem, můj dědeček byl poválečný mistr truhlář, a na Komáří vížce v Krupce, tam, kde je lanovková stanice, naprosto sám a bez pomoci prováděl obložení na stěnách v celé budově stanice. To obložení stěn, které bylo dědečkovo dílo, je tam vidět dodnes. Ale dědeček by se asi nasmál, kdyby slyšel, že dnes se obložení dřevěnými palubkami nazývá shiplap. Dřevěné obložení, ať už lamelami, nebo palubkami má však příjemný vzhled. Zároveň se může stát jednotícím prvkem v interiéru, který je svým způsobem i zajímavý.
obložení ze dřeva

Obložení do celého interiéru

Toto dřevěné obložení plní též funkci zateplení místnosti. Navíc je možné pořídit je ve voděodolné úpravě, tak že jsou vhodné i do kuchyní či koupelen. Máte-li rádi v interiéru jakousi opotřebovanost, můžete v tomto obložení účelně zužitkovat stará dřevěná prkna, která již nemají žádné jiné uplatnění. A čím více jsou palubky poškozené, tím jsou atraktivnější. Narušená, nesourodá barevnost a odřený povrch prken není vůbec na překážku, naopak. Navíc jim na zajímavosti dodává i to, že k sobě vůbec těsně nepřiléhají a netěsní.
hudebník a ukulele

Sluší naprosto každému

Tyto dřevěné lamely a palubky se hodí naprosto do každého interiéru i místností, protože právě dřevo sluší každému jinému materiálu. Máte-li obložené stěny, skvěle k nim budou ladit například:
·         obyčejnou dřevěné židle
·         semišová sedací souprava
·         květované rustikální polštáře
·         minimalistický stoleček
květiny na dřevě
Dřevěné obložení je též žádané pro svoje další vlastnosti:
·         Pomůže místnosti tepelně i zvukově izolovat.
·         Zabraňuje nežádoucímu odření, nebo zašpinění stěn. Výrazné estetické vlastnosti.
·         Přírodní vzhled, který je příjemný na pohled.
·         Teplejší dojem, který dodává každému interiéru.