Nezanedbávejte prevenci a prohlídky u zubaře

Říká se, že co Čech, to kutil. Obyvatelé České republiky jsou ve světě vyhlášení jako šikovní řemeslníci, kteří si dovedou poradit i ve svízelných situacích, a zvládnou se naučit mnoha manuálním profesím. Není pro ně problém zvládat to, co dokáže instalatér, zedník, elektrikář, truhlář, zahradník, kuchař, švadlena atd. Ale přece jen existuje profese, na kterou je každý kutil krátký – zubař.

zubní lékařka

Jakmile se vyskytne v ústní dutině nějaký problém, i ten nejšikovnější kutil odkládá nářadí a spěchá do ordinace zubní kliniky v Praze. To však neznamená, že by neměl o svůj chrup pečovat a veškeré úkony přenechávat odborníkům, zubní lékař totiž odstraňuje pouze to, co lidé v rámci prevence zanedbají, a jen malý zlomek zákroků se týká situací, jako jsou úrazy, dědičné problémy a některé další stěží ovlivnitelné záležitosti.

dentální hygiena

Prevence nade vše

Každý rozumný dentista vám sdělí, že největší podíl péče o chrup padá na váš vrub. Proto také odesílá své pacienty na pracoviště dentální hygieny, aby jim bylo jasně a srozumitelně vysvětleno, jak správně provádět hygienické úkony. Někteří lidé, zejména starší ročníky, mají zafixováno, že k vyčištění zubů postačí běžný zubní kartáček, který zakoupíte v supermarketu, a tím to hasne. Nedbají na mezizubní prostory, kde se usazuje nejvíce zubního plaku, a kde pak vzniká zubní kámen a potenciální zdroj problémů s dásněmi, např. zánětlivý proces, vedoucí až k paradentóze.

Zanedbaná ústní hygiena přináší neočekávané komplikace jak na straně zubního lékaře, tak i pro samotného pacienta. Zákroky se zbytečně prodlužují, mohou být i nepříjemné a někdy to vede až ke ztrátě chrupu. Prevence je zkrátka mnohdy důležitější, než se domníváte, a svá opodstatnění mají i pravidelné preventivní prohlídky v intervalu šesti měsíců, případně odlišném, pokud uzná váš zubní lékař za vhodné.