Poslouchej hlas svého těla a zpomal, než bude pozdě


 Abyste byli zdraví, není třeba vždy jen myslet na těžkou dřinu ve sportovních centrech. Stačí se držet jen pár obyčejných rad a rázem se vám lépe povede kromě fyzické stránky i po té psychické.

spánek


·         Spánek

Důležitá je vyvětraná místnost, tma a eliminace elektrických zařízení. Trpíte nespavostí? Jezte mořské ryby, které obsahují mastné kyseliny a tato látka podporuje zdravý rytmus spánku a bdění. Také jogurt k večeři je chutnou medicínou proti nespavosti. Šťáva z karotky a hlávkový salát obsahují substance, které celkově uklidňují a podporují spánek. Ale tomu, kdo neusne bez tabletek, zelenina moc nepomůže. Protože závislost je nutné léčit. Častěji konzumovaný celer nebo celerová šťáva vás rychle zbaví nespavosti. Naši předkové věděli, že jablko, banán, datle či med před spaním uklidní. Dnes se ale tyto potraviny před spaním z kalorického hlediska nedoporučuje. Máta peprná ovlivňuje klidný spánek spolu s meduňkou. Probouzíte – li se v noci, pomůže vám, když na půl minuty ponoříte obě paže až po ramena do studené vody. Vodu neutíráme a necháme oschnout.


·         Chůze

Starejte se včas o žíly. Žilám prospívá chůze po schodech. Důležité je starat se o dobrou kondici svých nohou a dopřát jim dostatek pohybu. Ráno i večer si sprchujte vlažnou vodou chodidla i lýtka, posílíte tak cévy. Používejte co nejméně výtah. Chůze po schodech je vynikající trénink na svaly i žíly. Zvykněte si na každodenní, třeba jen patnáctiminutovou procházku. Stojíte-li delší dobu, postavte se sem tam na špičky. Pozor na teplo. Nadměrné teplo roztahuje v těle tkáně.

bez masky


·         Teplo

Základním pravidlem je držet tělo stále v teple. Skvělým prostředkem k zahřátí je zázvor. Buď ve formě čaje, kandovaného ovoce nebo čerstvých kousků. Rozproudí vám krev a zahřeje vás. Jen pozor na alergie. Jednostranné sporty nejsou vhodné. Pěstujte spíše vytrvalostní sporty. S mírou, ale pravidelně. Máte – li možnost, jděte si jednou týdne zaplavat do bazénu s termální vodou. Minerální látky v přírodní teplé vodě a pohyb při plavání uvolňují svaly. Noste spodní prádlo z tenké čisté vlny nebo s malým přídavkem hedvábí, bavlny nebo viskozy. Toto prádlo neškrábe a zajišťuje teplo. Nanoste prádlo z umělých vláken (polyester, polyamid). Snadno se v něm zpotíte a chlad vás pak trápí dvojnásobně. Jelikož umělé vlákno nehřeje.


·         Zelený čaj dokáže zázraky

     Je to hotový kouzelník. Jako nápoj zalitý jen 70°C teplou vodou umí povzbudit tělo, uklidňovat, udržovat zdraví, nebo pročisťovat. Aplikovaný zevně udržuje pleť krásnou a vlhkou. Působí na migrénu. Na pročištění organismu pijte denně tří litry čaje. Pomůže vám s poklesem cholesterolu v krvi. V každém šálku je navíc vitamín C, doporučuje se proto pít při zánětech, infekcích i nachlazení. Vysoký obsah polyfénů v zeleném čaji chrání buňky před útokem volných radikálů.