Sůl do bazénu je jedna z efektivních možností, jak udržet v nádrži čistou vodu

Před několika lety proběhl zajímavý průzkum veřejného mínění na téma zahradních bazénů. Součástí výzkumu, jehož cílem bylo zjistit nárůst zájmu o tento způsob relaxace mezi českou populací, byla i anketa a poradenství, ve které se kladly dotazy odborníkům s mnohaletými zkušenostmi z tohoto oboru. Většina dotazů směřovala k čištění bazénové náplně, tedy k filtraci a bazénové chemii.

Anketa probíhala uprostřed letní sezóny – v době, kdy se lidé nejvíce zabývají právě kvalitou vody. Koupat se ve špinavé břečce nechce nikdo a tak lze problematiku bazénové filtrace obecně považovat za nejpodstatnější faktor při provozu umělých vodních nádrží.

vodní modř

Přechod z chlorových tablet na mořskou sůl

Více než 70 procent dotazů se týkalo přechodu z chlorování vody na slanou vodu. Počet zájemců o tzv. salinizátory (elektrolytický rozklad soli za vzniku chlórových iontů) je obrovský a lidé si přáli jen potvrdit informaci, že skutečně lze přejít z klasického chlorování obsahu bazénu tabletami na přirozenější způsob s pomocí mořské soli https://www.chlorito.cz/sul-do-bazenu bez nutnosti vypouštět z nádrže vodu.

vodní sporty

Savo

Někteří lidé ve snaze ušetřit by rádi použili k čištění vody klasické savo a řada z nich to také skutečně provedla, ovšem mezi savem a chlorovými tabletami je podstatný rozdíl. Speciální tablety totiž obsahují tzv. stabilizační prvek. Ten plynule reguluje uvolňování chlóru a navíc ve vodě zůstává v aktivní formě a nevyprchá, máte tedy jistotu, že je voda po celou dobu optimálně ošetřena. Kdežto savo účinkuje sice okamžitě, ale pouze krátkodobě, veškerý chlór se rychle odpaří a museli byste aplikovat již za několik hodin další láhev. Ve finále máte na počátku vodu přechlórovanou, do níž nelze vstoupit (je zdravotně závadná) a za pár hodin je již naopak téměř úplně bez chlóru a neposkytuje prakticky žádnou ochranu.

žebřík do vody

Modrá skalice

Ta je naprosto nevhodná, protože jde o jedovatou látku, v určitých koncentracích dokonce velmi nebezpečnou. Používání modré skalice je zakázáno ve veřejných bazénech a rozhodně se nedoporučuje vyzkoušet její účinky ani v domácím bazénu. Je to toxická chemická (síran měďnatý), která při požití, ale i při kontaktu s kůží, vyvolává silné zvracení, krvavé průjmy a postižení umírají do několika hodin.