Vítejte v Paláci lidu v Bukurešti

Bukurešťský Palác lidu je druhá největší budova na světě. Kvůli její výstavbě byla zničena stará městská čtvrť, která se na místě, kde nyní stojí Palác lidu, nacházela. V roce 1977 totiž postihlo čtvrť Dealul Spirii silné zemětřesení. Právě to dalo Ceaušescovi záminku pro to, aby srovnal celou starou čtvrť se zemí. Naprosto vše bylo zdemolováno a stavba Paláce lidu mohla začít.
Palác lidu v Bukurešti

Druhá největší na světě

Celá tato rozložitá stavba má rozlohu až tři sta třicet tisíc metrů čtverečních, a je tak po Pentagonu druhou největší budovou na světě. Palác lidu má mít až přes pět tisíc místností. Při tomto množství pokojů nebyly mnohé z nich dosud nikdy používány. Vysoký by pak měl být osmdesát šest metrů, o dvaceti patrech, z čehož je asi dvanáct pater nadzemních. Součástí tohoto komunistického paláce je též veliký protiatomový kryt. Celkově je Palác lidu dvě stě sedmdesát metrů široký a dvě stě čtyřicet metrů dlouhý.

Ceaušescova idea

Stavba paláce byla dokončena v letech 1989, těsně před komunistickým převratem. Slavnostního otevření této historické stavby se tedy její autor Nicolae Ceaušescu nedočkal. Ten byl totiž nedlouho před tím popraven za své krvavé činy. Tato ohromná stavba potom zůstávala dalších osm let prázdná a komunistický režim dlouho připomínala.
Tento Palác lidu měl být pro diktátora Ceaušesca reprezentativním místem, něco jako perloa mezi zajímavými místy Rumunska. Všechny stavební materiály, které byly na tento gigantický projekt použity, proto pocházely z Rumunska.
parlament palác

Také interiér Paláce lidu je ohromující. Zde se rozhodně nešetřilo, neboť v interiéru se nachází:
ü  jeden milion krychlový mramoru
ü  tři a půl tisíce tun křišťálu
ü  dvě stě tisíc metrů čtverečních koberců
ü  záclony jsou v tomto interiéru vyšívány zlatem a stříbrem
Zajímavostí je, že jeden z mnoha závěsů, které se v Paláci lidu nacházejí, váží dvě tuny, a proto jej museli dělníci utkat až na místě.