Jak doma šikovně ušetřit

·         Z toho mrazí… Doslova!
Vyhlášeným žroutem energie je v kuchyni chladnička. Čím víc namrazuje, tím vyšší suma se pak objeví na vašem měsíčním účtu za energii, to je jasné. Stačí dokonce pouhé tři milimetry námrazy, a už se zvýší energie chladničky až o 75 %. Docela síla, že? U chladniček je proto velkou vychytávkou funkce automatické kontroly vlhkosti vzduchu – zabraňuje se tím tvorbě námrazy a energetická spotřeba se zbytečně nezvyšuje.
malá kuchyň bílá
Pokud vaše chladnička zmíněnou funkci nemá a vy si nový spotřebič momentálně nemůžete dovolit, nezoufejte. Zkuste si prostě sama hlídat stupně chladu – v chladničce udržujte teplotu na 5 °C, v mrazničce na – 18 °C. Pozor: každým jiným stupněm zvyšujete spotřebu energie o 5 %. Náš další tip? Potraviny v lednici uchovávejte v uzavřených sklenicích a dózách. I tak snížíte vlhkost vzduchu v chladničce, a tím pádem také svou spotřebu

·         Držte je dál od sebe
Máte-li v těsné blízkosti chladničky a mrazničky troubu, připravte se na to, že spotřeba energie v domě zase trochu vzroste. Vedle rozpálené trouby budou totiž další uvedené spotřebiče logicky vyžadovat ještě větší míru ochlazení. Technické pomocníky vydávající chlad, a naopak ty vydávající teplo proto v kuchyni stavte co nejdál od sebe. Pokud vám to prostor v místnosti neumožňuje, alespoň je oddělte skříňkou, policí či nějakou dřevěnou deskou.
šetření do kasičky
·         Posviťte si na to! Značka: ekonomicky
Nad pracovní kuchyňskou linku si nechejte nainstalovat zářivky nebo takzvané úsporné žárovky. Některé jejich typy mají dokonce tak nízkou spotřebu energie, že vydrží svítit až dvacet tisíc hodin, a jejich životnost – v porovnání s klasickými žárovkami – je přitom mnohdy až desetkrát delší. Úspornými žárovkami šetříte nejen energii, ale také životní prostředí. Díky jejich dlouhé životnosti jich totiž tolik nevyhodíte do koše.

·         I voda má své limity
Věděla jste, že se v domácnostech spotřebuje okolo 15 % z celosvětového zdroje vody? Její spotřebu podstatně snížíte regulací průtoku v baterii. Zařízením k tomu určeným je takzvaný perlátor, který snadno nainstalujete do kuchyňské baterie. Tenhle zázrak mísí vodu se vzduchem, čímž snižuje její průtok a spotřebu až o 30 %. Pokud se k tomu ještě odnaučíte mýt nádobí pod tekoucí vodou, ale radši ho šoupnete do myčky, nebo si postaru napustíte dřez a pěkně ho zašpuntujete, ušetříte až šest litrů vody za minutu! Skákat pro pírko přes plot už zkrátka vyšlo z módy. Držte krok s dobou, buďte krapet modernější hospodyňka.

Summary
Share